Jak napisać książkę? – 12 wskazówek

Wiele osób marzy o tym, aby napisać i wydać własną książkę, jednak nie do końca wiedzą jak się za to zabrać. Warto więc zebrać najważniejsze wskazówki, dzięki którym z pewnością uda się stworzyć wyjątkową fabułę i opisać ją w taki sposób, aby zainteresowała i przyciągnęła czytelników. 

Wskazówka 1 – Wybór tematu

Chcąc napisać książkę przede wszystkim trzeba określić jakiej tematyki ma ona dotyczyć. Możliwości jest bardzo wiele np. biografie, romanse, historie obyczajowe, fantasy, a także kryminały czy opowiadania dla najmłodszych.

Szukając pomysłów, można się posiłkować różnymi źródłami. Najciekawsze inspiracje pochodzą z życia. Często nie trzeba szukać za daleko. Często tematy książek rodzą się z codziennych, zwyczajnych rozmów, jakiś wydarzeń, w których się wzięło udział, czy np. z przeczytanych reportaży.

Warto spisać na kartce dane tematy, dopisać dokładnie czego dotyczą. Czasem można połączyć kilka tematów w jeden i stworzyć pełną fabułę, w której dopełniają się poszczególne wątki.

Wskazówka 2 – odpowiednie planowanie

Pisanie książki to zadanie długoterminowe, dlatego nie można zapomnieć o właściwym zaplanowaniu swojego działania. Pisanie powieści przede wszystkim trzeba dobrze rozłożyć w czasie. Nie warto się spieszyć i starać się na siłę dopiąć narzucone terminy, ponieważ wtedy projekt może nie być tak efektywny.

Podczas planowania, dobrze jest także zapoznać się z poradami, które pochodzą od osób bardziej doświadczonych, które na swoim koncie mają już kilka napisanych książek. Jednocześnie trzeba opracować swój styl i sposób pisania, kopiowanie zasad zawartych w poradnikach nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Planując proces pisania książki, trzeba też być konsekwentnym i zdyscyplinowanym. Warto np. założyć sobie dokładny przedział czasowy każdego dnia, który będzie przeznaczony na pracę nad książką. Z czasem dokładne planowanie nie będzie aż tak potrzebne, ponieważ uda się wyrobić w sobie stosowany nawyk. Nigdy nie można mierzyć poziomu realizacji celu dzienną ilością napisanych stron. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stawianie na jakość.

Wskazówka 3 – metoda płatka śniegu

Bardzo ciekawą metodą pisania książek, którą stosuje wielu zawodowych pisarzy jest metoda płatka śniegu. Jest ona bardzo pomocna, zwłaszcza w przypadku początkujących pisarzy, ponieważ dzięki niej można się skutecznie zorganizować i przełożyć wszystkie swoje pomysły i przemyślenia na papier.  Technika ta została opracowana przez Randy’ego Ingermansona – amerykańskiego pisarza. Składa się ona z 10 jasno określonych kroków.

Pierwszy krok – Sformułowanie streszczenia

Pracę nad książką rozpoczyna się od sformułowania streszczenia fabuły w jednym zdaniu. Im będzie ono krótsze tym lepiej. Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie się do 15 słów. W zdaniu można wspomnieć o najważniejszych bohaterach, jednak nie powinno się przywoływać ich imion, na tym etapie jest to zbędne. Zdanie powinno oddawać kim jest bohater i co chciałby osiągnąć.

Drugi krok – rozszerzenie streszczenia

Kolejnym etapem działania jest rozszerzenie napisanego wcześniej zdania do pełnego akapitu. W tym celu trzeba opisać początek zdarzenia, główne katastrofy, które się zdarzyły w trakcie trwania historii, a także zakończenie. Zwykle, aby fabuła była zwarta, przemyślana i interesująca należy wskazać trzy katastrofy. Ich układ może odpowiadać trzem aktom.

Warto zaznaczyć, że zgodnie ze wskazówkami pisarzy, pierwsza z katastrof powinna być efektem okoliczności zewnętrznych, natomiast dwie kolejne są efektem starań bohatera, który chce rozwiązać problemy i trudności, które pojawiają się na jego drodze.

Trzeci krok – bohaterowie

Kiedy szkielet fabuły zostanie opracowany, można przywiązać większą wagę do bohaterów. Na opisanie każdego z nich powinno się przeznaczyć mniej więcej godzinę. Najprostszą techniką jest wykorzystanie specjalnych kwestionariuszy, które wypełni się informacjami na temat bohaterów. Należy tam określić ich imiona, podstawowe informacje o ich przeszłości, motywację, cele do jakich dążą oraz konflikty, czyli problemy uniemożliwiające im osiągnięcie celów, a także przemianę bohatera i krótkie podsumowanie.

Warto zaznaczyć, że jeśli na dalszym etapie tworzenia fabuły, autor stwierdzi, że bohaterowie powinni się zachować inaczej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wrócić do kwestionariuszy i nanieść poprawki.

Czwarty krok – Rozwiniecie historii

Będąc na tym etapie fabuła jest już na tyle przemyślana, że można ją rozwinąć. W tym celu należy wrócić do kroku drugiego i rozpisać każde zdanie na cały akapit. Ostatni będzie ukazywał jakie jest zakończenie powieści.

Ten etap prac jest bardzo przyjemny i interesujący. Można bawić się fabułą, zmieniać fakty, a na koniec cieszyć się z gotowego, porządnego streszczenia swojej powieści.

Piąty krok – Historia z punktu widzenia poszczególnych bohaterów

Teraz fabułę można bardziej opracować i opisać ją z punktu widzenia każdego ze znaczących bohaterów. W ten sposób powstanie zwarty cykl jednostronnicowych streszczeń, pokazujących subiektywne odczucia bohaterów. Wciąż można zmieć fakty, bawić się nimi i przekształcać w taki sposób, aby osiągnąć jak najbardziej satysfakcjonujący efekt.

Szósty krok – rozwinięcie streszczenia

Mając już określony przebieg powieści, można rozpisać streszczenie opracowane we wcześniejszych krokach. Dzięki temu wchodzi się w wyższy i bardziej zaawansowany etap układania fabuły. Należy podjąć wiążące decyzje, dzięki którym poszczególne wątki będą się ze sobą łączyły i tworzyły spójną całość.

Siódmy krok – opis bohaterów

Następnie można opisać każdego bohatera na podstawie wcześniej przygotowanych kwestionariuszy postaci. Na tym etapie trzeba przede wszystkim ukazać jak bohater się zmieniał, czego osiągnął i co sprawiło mu największe problemy. Dzięki temu bohaterowie będą się stawali coraz bardziej realni i interesujący.

Ósmy krok – spis scen

Opierając się na streszczeniu sformułowanym w kroku szóstym, teraz należy wypisać wszelkie sceny, które sprawią że historia stanie się zwartą i zawrotną powieścią, pełną zwrotów akcji. Ten etap można rozpisać w formie tabeli.

Dziewiąty krok – opisy scen

Po przygotowaniu tabeli z listą scen, należy rozpisać każdą z nich na całą stronę, z użyciem dialogu i innych zabiegów urzeczywistniających akcję. Jeśli w danej scenie nie występuje konflikt, warto z niej po prostu zrezygnować. Wygodne będzie wydrukowanie całości i włożenie w kolejności do segregatora, aby móc łatwo wprowadzać zmiany i dalej pracować.

Dziesiąty krok – pisanie

Jest to najbardziej twórczy etap działania, który polega na opracowaniu pojedynczych sytuacji w sposób bardziej szczegółowy i spójny. Teraz można sobie wyobrazić całą akcję, dopracować bieg historii i dopiąć szczegóły.

Z metody tej korzystało naprawdę wiele pisarzy, jest ona bardzo skuteczna i pozwala stworzyć naprawdę ciekawą, uporządkowaną fabułę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy