Wiele osób marzy o tym, aby napisać i wydać własną książkę, jednak nie do końca wiedzą jak się za to zabrać. Warto więc zebrać najważniejsze wskazówki, dzięki którym z pewnością uda się stworzyć wyjątkową fabułę i opisać ją w taki sposób, aby zainteresowała i przyciągnęła czytelników.
Wskazówka 1 – Wybór tematu
Chcąc napisać książkę przede wszystkim trzeba określić jakiej tematyki ma ona dotyczyć. Możliwości jest bardzo wiele np. biografie, romanse, historie obyczajowe, fantasy, a także kryminały czy opowiadania dla najmłodszych.
Szukając pomysłów, można się posiłkować różnymi źródłami. Najciekawsze inspiracje pochodzą z życia. Często nie trzeba szukać za daleko. Często tematy książek rodzą się z codziennych, zwyczajnych rozmów, jakiś wydarzeń, w których się wzięło udział, czy np. z przeczytanych reportaży.
Warto spisać na kartce dane tematy, dopisać dokładnie czego dotyczą. Czasem można połączyć kilka tematów w jeden i stworzyć pełną fabułę, w której dopełniają się poszczególne wątki.
Wskazówka 2 – odpowiednie planowanie
Pisanie książki to zadanie długoterminowe, dlatego nie można zapomnieć o właściwym zaplanowaniu swojego działania. Pisanie powieści przede wszystkim trzeba dobrze rozłożyć w czasie. Nie warto się spieszyć i starać się na siłę dopiąć narzucone terminy, ponieważ wtedy projekt może nie być tak efektywny.
Podczas planowania, dobrze jest także zapoznać się z poradami, które pochodzą od osób bardziej doświadczonych, które na swoim koncie mają już kilka napisanych książek. Jednocześnie trzeba opracować swój styl i sposób pisania, kopiowanie zasad zawartych w poradnikach nie jest zbyt dobrym pomysłem.
Planując proces pisania książki, trzeba też być konsekwentnym i zdyscyplinowanym. Warto np. założyć sobie dokładny przedział czasowy każdego dnia, który będzie przeznaczony na pracę nad książką. Z czasem dokładne planowanie nie będzie aż tak potrzebne, ponieważ uda się wyrobić w sobie stosowany nawyk. Nigdy nie można mierzyć poziomu realizacji celu dzienną ilością napisanych stron. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stawianie na jakość.
Wskazówka 3 – metoda płatka śniegu
Bardzo ciekawą metodą pisania książek, którą stosuje wielu zawodowych pisarzy jest metoda płatka śniegu. Jest ona bardzo pomocna, zwłaszcza w przypadku początkujących pisarzy, ponieważ dzięki niej można się skutecznie zorganizować i przełożyć wszystkie swoje pomysły i przemyślenia na papier. Technika ta została opracowana przez Randy’ego Ingermansona – amerykańskiego pisarza. Składa się ona z 10 jasno określonych kroków.
Pierwszy krok – Sformułowanie streszczenia
Pracę nad książką rozpoczyna się od sformułowania streszczenia fabuły w jednym zdaniu. Im będzie ono krótsze tym lepiej. Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie się do 15 słów. W zdaniu można wspomnieć o najważniejszych bohaterach, jednak nie powinno się przywoływać ich imion, na tym etapie jest to zbędne. Zdanie powinno oddawać kim jest bohater i co chciałby osiągnąć.
Drugi krok – rozszerzenie streszczenia
Kolejnym etapem działania jest rozszerzenie napisanego wcześniej zdania do pełnego akapitu. W tym celu trzeba opisać początek zdarzenia, główne katastrofy, które się zdarzyły w trakcie trwania historii, a także zakończenie. Zwykle, aby fabuła była zwarta, przemyślana i interesująca należy wskazać trzy katastrofy. Ich układ może odpowiadać trzem aktom.
Warto zaznaczyć, że zgodnie ze wskazówkami pisarzy, pierwsza z katastrof powinna być efektem okoliczności zewnętrznych, natomiast dwie kolejne są efektem starań bohatera, który chce rozwiązać problemy i trudności, które pojawiają się na jego drodze.
Trzeci krok – bohaterowie
Kiedy szkielet fabuły zostanie opracowany, można przywiązać większą wagę do bohaterów. Na opisanie każdego z nich powinno się przeznaczyć mniej więcej godzinę. Najprostszą techniką jest wykorzystanie specjalnych kwestionariuszy, które wypełni się informacjami na temat bohaterów. Należy tam określić ich imiona, podstawowe informacje o ich przeszłości, motywację, cele do jakich dążą oraz konflikty, czyli problemy uniemożliwiające im osiągnięcie celów, a także przemianę bohatera i krótkie podsumowanie.
Warto zaznaczyć, że jeśli na dalszym etapie tworzenia fabuły, autor stwierdzi, że bohaterowie powinni się zachować inaczej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wrócić do kwestionariuszy i nanieść poprawki.
Czwarty krok – Rozwiniecie historii
Będąc na tym etapie fabuła jest już na tyle przemyślana, że można ją rozwinąć. W tym celu należy wrócić do kroku drugiego i rozpisać każde zdanie na cały akapit. Ostatni będzie ukazywał jakie jest zakończenie powieści.
Ten etap prac jest bardzo przyjemny i interesujący. Można bawić się fabułą, zmieniać fakty, a na koniec cieszyć się z gotowego, porządnego streszczenia swojej powieści.
Piąty krok – Historia z punktu widzenia poszczególnych bohaterów
Teraz fabułę można bardziej opracować i opisać ją z punktu widzenia każdego ze znaczących bohaterów. W ten sposób powstanie zwarty cykl jednostronnicowych streszczeń, pokazujących subiektywne odczucia bohaterów. Wciąż można zmieć fakty, bawić się nimi i przekształcać w taki sposób, aby osiągnąć jak najbardziej satysfakcjonujący efekt.
Szósty krok – rozwinięcie streszczenia
Mając już określony przebieg powieści, można rozpisać streszczenie opracowane we wcześniejszych krokach. Dzięki temu wchodzi się w wyższy i bardziej zaawansowany etap układania fabuły. Należy podjąć wiążące decyzje, dzięki którym poszczególne wątki będą się ze sobą łączyły i tworzyły spójną całość.
Siódmy krok – opis bohaterów
Następnie można opisać każdego bohatera na podstawie wcześniej przygotowanych kwestionariuszy postaci. Na tym etapie trzeba przede wszystkim ukazać jak bohater się zmieniał, czego osiągnął i co sprawiło mu największe problemy. Dzięki temu bohaterowie będą się stawali coraz bardziej realni i interesujący.
Ósmy krok – spis scen
Opierając się na streszczeniu sformułowanym w kroku szóstym, teraz należy wypisać wszelkie sceny, które sprawią że historia stanie się zwartą i zawrotną powieścią, pełną zwrotów akcji. Ten etap można rozpisać w formie tabeli.
Dziewiąty krok – opisy scen
Po przygotowaniu tabeli z listą scen, należy rozpisać każdą z nich na całą stronę, z użyciem dialogu i innych zabiegów urzeczywistniających akcję. Jeśli w danej scenie nie występuje konflikt, warto z niej po prostu zrezygnować. Wygodne będzie wydrukowanie całości i włożenie w kolejności do segregatora, aby móc łatwo wprowadzać zmiany i dalej pracować.
Dziesiąty krok – pisanie
Jest to najbardziej twórczy etap działania, który polega na opracowaniu pojedynczych sytuacji w sposób bardziej szczegółowy i spójny. Teraz można sobie wyobrazić całą akcję, dopracować bieg historii i dopiąć szczegóły.
Z metody tej korzystało naprawdę wiele pisarzy, jest ona bardzo skuteczna i pozwala stworzyć naprawdę ciekawą, uporządkowaną fabułę.