Jak napisać recenzję? – 7 kroków

Co to jest recenzja? To gatunek literacki opierający się na krótkim opisie, dogłębnej analizie oraz wydaniu opinii na temat danego utworu lub dzieła. Najczęściej spotykamy się z recenzją książki, filmu, utworu muzycznego, spektaklu teatralnego, koncertu czy też wydarzenia kulturalnego. Popularne są także recenzje kulinarne oraz recenzje gier komputerowych. Jest to subiektywna ocena utworu lub dzieła oparta na faktach. Przyjrzyjmy się, jak napisać dobrą recenzję.

Jak pisać recenzje

Recenzja powinna opierać się nie tylko na osobistych odczuciach, ale także na faktach tj. intrygująca okładka, dobry warsztat, ciekawa fabuła, wspaniałe kostiumy, niesamowita choreografia itd. Recenzent powinien posiadać wiedzę na tematy, o których pisze. Tylko wówczas będzie on dobrym krytykiem. Przedstawiając suche fakty oraz dzieląc się wrażeniami może on inspirować innych do sięgnięcia po przedmiot będący tematem jego recenzji. Recenzent może również skutecznie zniechęcić osoby, które wcześniej były zainteresowane danym utworem lub dziełem. Ma więc ogromny wpływ na swoich czytelników oraz sukces twórców i artystów.

7 kroków do napisania dobrej recenzji

Jak napisać dobrą recenzję? Powinna ona być profesjonalna, poparta faktami, nietuzinkowa oraz autentyczna. Recenzja to wynik naszej pracy, do której powinniśmy podejść z pełną powagą – od początku do końca. Pisząc opinię na temat danego utworu lub dzieła kierujemy ją do wielu osób. Mamy wpływ na ich decyzje. Możemy przyczynić się do odniesienia sukces lub porażki twórcy.

Oto siedem kroków do napisania niepowtarzalnej recenzji:

  1. Przeczytajmy z zainteresowaniem oraz w skupieniu książkę lub tekst. Obejrzyjmy w całości film lub spektakl. Zapoznajmy się szczegółowo z dziełem, na temat którego napiszemy recenzję.
  2. Dajmy sobie czas na uporządkowanie w naszej głowie wrażeń oraz emocji.
  3. Stwórzmy schemat pisania opierający się na początku, rozwinięciu oraz zakończeniu.
  4. We wstępie poinformujmy czytelnika, o czym będzie recenzja.
  5. Podzielmy się naszą opinią z czytelnikiem. Wymieńmy wszystkie „za i przeciw” oceniając dzieło pod wieloma względami.
  6. Zajmijmy konkretne stanowisko – warto, czy nie warto? A może uważamy, że dzieło jest skierowane do konkretnej grupy osób?
  7. Nadajmy nietuzinkowy tytuł naszej recenzji.

Nasza ocena powinna zawierać konkretne informacje wynikające z rzetelnego wykonania wyżej wymienionych kroków. Każdy z nich jest ważny i ma wpływ na to, jak dobra będzie nasza recenzja.

Standardowy schemat recenzji

Jak powinna być zbudowana recenzja

Recenzja powinna posiadać odpowiedni schemat. W szkole uczono nas, że każde dobre wypracowanie powinno posiadać wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. Tak samo jest z recenzją. Schemat ten sprawi, że recenzja będzie czytelna oraz przyjemna w lekturze. Poniżej znajdziemy informacje na temat tego, co powinny zawierać poszczególne części recenzji.

Co powinno znaleźć się na wstępie recenzji

Wstęp recenzji to przede wszystkim podanie konkretnych informacji. W przypadku recenzji książki, filmu, dzieła sztuki, utworu muzycznego czy też spektaklu na wstępnie recenzji przedstawiamy suche fakty. Mają one na celu przybliżyć czytelnikowi to, o czym będzie nasza recenzja. Podajemy:

  • imię i nazwisko autora, reżysera czy kompozytora;
  • gatunek książki, filmu, utworu muzycznego lub spektaklu;
  • czas wydania, wprowadzenia na ekrany kin, wystawiania na scenie;
  • miejsce, w którym odbywa się dany spektakl, koncert lub wydarzenie;
  • cena książki lub biletu wstępu;
  • gdzie możemy nabyć dzieło lub udać się, aby zapoznać się z przedmiotem naszej recenzji.

W ten sposób przybliżymy odbiorcy temat. Pokażemy również czytelnikowi, że jest to w jego zasięgu.

Recenzja – jak napisać rozwinięcie

Rozwinięcie to najważniejsza część. Na podstawie przedstawionych przez nas informacji odbiorca zadecyduje, czy chce się zapoznać z przedmiotem recenzji. Wydając opinię na temat poszczególnych elementów dzieła oraz przestawiając stosowne argumenty możemy naszego czytelnika do czegoś zachęcić lub zniechęcić. Co ciekawe, negatywna recenzja również może wzbudzić zainteresowanie opisanym przez nas dziełem lub wydarzeniem. Nasza ocena może być tak intrygująca, że odbiorca postanowi przekonać się osobiście, czy jest ona słuszna.

Najtrudniejsza część recenzji – jak napisać podsumowanie

Podsumowanie to najtrudniejsza część recenzji. Podanie ważnych informacji, wskazanie zalet oraz niedociągnięć konkretnego dzieła nie jest trudne. Które z nich zaważą o tym, czy nasza opinia będzie pozytywna czy negatywna? W tym miejscu powinniśmy zastanowić się, jakie było nasze ogólne wrażenie. Być może utwór miał wiele niedociągnięć, ale fabuła była tak interesująca, że przyćmiła ona wszystkie wady? A może wręcz odwrotnie? Dzieło było idealne pod każdym względem, a jednak czegoś mu brakowało? Nie zrobiło na nas kompletnie żadnego wrażenia? Podsumowanie recenzji to miejsce, w którym podajemy największy plus oraz minus przedmiotu naszej recenzji.

Zasady pisania recenzji – czego nie powinniśmy robić

Streszczenie dzieła zamiast wydania opinii na temat książki, filmu, spektaklu

Osoby początkujące, piszące recenzję na temat konkretnego dzieła (książki, filmu, spektaklu) często popełniają podstawowy błąd. Streszczają one fabułę. Recenzja nie jest streszczeniem, lecz opinią na temat danego utworu. Należy wspomnieć, o czym on traktuje. Nie opisujemy jednak całej historii. Nie zdradzamy także, jak się skończy. Aby zainteresować odbiorcę, możemy wspomnieć, że nie spodziewaliśmy się takiego zakończenia, ale na tym koniec.

Recenzujemy utwór – nie odnosimy się krytycznie do osobowości autora, czy też wydarzeń z jego życia

Pisząc recenzję powinniśmy wykazać się pełnym profesjonalizmem. Wydajemy opinię na temat dzieła, a nie jego autora. Możemy sympatyzować z jego twórcą lub nieszczególnie za nim przepadać. Recenzja to nie miejsce, aby pisać krytycznie o osobowości autora czy wydarzeniach z jego życia, które budzą duże zainteresowanie lub nawet niesmak. Opinia powinna odnosić się do dzieła. Możemy wspomnieć o innej twórczości danego autora, porównać nowe dzieło to poprzednich. Nie robimy jednak osobistych wycieczek. Nie hejtujemy twórcy.

Pisanie recenzji pod wpływem emocji

Podczas pisania recenzji pierwsze wrażenie jest ważne. Warto mieć je „z tyłu głowy”. Po upływie czasu może okazać się, że wynikało ono jedynie z tego, że spodziewaliśmy się czegoś zupełnie innego. Nie oznacza to, że książka, film, utwór czy spektakl nie są godne uwagi. Gdy ochłoniemy możemy stwierdzić, że dzieło było dobre, ciekawe, a nawet fascynujące. Inne, niż zakładaliśmy, a jednak wyśmienite!

Korzystając z powyższych wskazówek możemy stworzyć profesjonalne oraz rzetelne recenzje. Będą one cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród odbiorców, jak i twórców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy