Redagowanie tekstu – co trzeba wiedzieć?

Aby tekst spełniał wszelkie najważniejsze zasady, a także był czytelny po napisaniu trzeba go odpowiednio zredagować. Prawidłowe sprawdzanie tekstu znacznie podnosi jego wartość i pozwala uniknąć wielu znaczących błędów. Warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi prawidłowego i skutecznego redagowania tekstu.

Redagowanie tekstu – czym jest?

Redagowanie tekstów to sprawdzanie oraz poprawa danej treści biorąc pod uwagę różne wytyczne językowe, merytoryczne, a także logiczne. Dzięki takiemu działaniu zwiększa się jakość tekstu oraz jego czytelność.

Należy podkreślić, że redagowanie tekstu ma znacznie szerszy zakres niż jego korekta, która dotyczy tylko usuwania błędów stylistycznych oraz gramatycznych. Redagowanie dodatkowo polega na sprawdzeniu informacji z danych źródeł, upewnieniu się czy istnieją między nimi powiązania logiczne, a także uporządkowanie całej struktury.

Ponadto w niektórych przypadkach redagowanie dotyczy także sprawdzenia, czy dany tekst spełnia wszystkie wytyczne, jest zoptymalizowany pod kątem SEO oraz ma charakter pasujący do tego w jakim celu go napisano.

Dlaczego warto redagować tekst?

Redagowanie tekstu to bardzo ważna kwestia. Profesjonalne agencje zajmujące się pisaniem artykuł na najróżniejsze tematy przywiązuje dużą uwagę do tego zabiegu. Dzięki temu profesjonale teksty są naprawdę wysokiej jakości i spełniają swoje założenia.

Prawidłowe redagowanie przede wszystkim sprawia, że teksty są lepiej promowane w sieci, bardziej widoczne i dostępne dla większej ilości użytkowników. Kolejną kwestią jest wpływ na budowanie swojego wizerunku. Przeredagowany tekst dobrej jakości sprawia, że jego odbiorcy postrzegają autora jako eksperta w danej dziedzinie, a co za tym idzie są np. skłonni skorzystać z danej oferty czy możliwości. Zabieg ten pozytywnie wpływa także na realizowanie poszczególnych celów marketingowych.

Przeredagowanie tekstu – jak to zrobić poprawnie?

Aby prawidłowo zredagować tekst należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach, które sprawią, że tekst będzie naprawdę dobrej jakości. Przede wszystkim ważne jest to, że cały zabieg powinno się zaczynać od ogólnej struktury tekstu, a później przechodzić do coraz większych szczegółów. Dzięki temu z pewnością nie przeoczy się największych błędów, które wpływają na całą treść.

Krok 1 – plagiat

W pierwszej kolejności, warto po prostu sprawdzić, czy tekst nie ma znamion plagiatu. Jeżeli okazałoby się, że tak jest to dalsze poprawki nie mają żadnego sensu. Pozytywna próba antyplagiatowa jest koniecznym warunkiem, po spełnieniu którego można przejść do dalszych prac nad tekstem.

Sprawdzenie czy dany tekst nie jest plagiatem można przeprowadzić na kilka sposobów. Na rynku dostępne jest wiele aplikacji antyplagiatowych, wystarczy tylko wkleić do nich tekst i sprawdzić jego wynik.

Krok 2 – czy tekst jest zgodny z wytycznymi

Kiedy ma się pewność, że dany tekst nie jest plagiatem, można upewnić się, czy jest on zgodny z wyznaczonymi wytycznymi. Należy więc upewnić się, czy długość artykuły jest właściwa – nie powinien być ani za krótki, ani za długo. Istotne jest także to, czy zostały w nim poruszone wszystkie zagadnienia, które powinno się wziąć pod uwagę.

Czasem określone jest także jaką strukturę powinien mieć dany tekst. Jest to także bardzo ważne założenie, którego zgodność trzeba sprawdzić.

Krok 3 – jakoś tekstu

Kolejnym  zadaniem jakie stoi przed osobą odpowiedzialną za prawidłowe zredagowanie tekstu jest sprawdzenie jego jakości. Z pewnością trzeba się upewnić, czy wykorzystane informacje na pewno są wiarygodne i pochodzą ze źródeł godnych zaufania.

Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do tego, warto po prostu poszukać innych źródeł informacji lub umieścić w tekście stosowany komentarz, który pokaże czytelnikowi, że np. dana teza nie jest w 100% potwierdzona przez badania naukowe.

Krok 4 – wszelkie błędy językowe

Kiedy już uda się sprawdzić wszelkie powyższe kwestie, można przejść do bardziej szczegółowego sprawdzenia tekstu pod kątem obecności ewentualnych błędów. Trzeba wyeliminować błędy ortograficzne, stylistyczne, a także powtórzenia. W miarę możliwości dobrze jest też uprościć zdania i zadbać o jaśniejszy przekaz tak, aby czytelnik nie miał problemów z przyswojeniem treści i wyselekcjonowaniem najważniejszych informacji.

O czym jeszcze należy pamiętać redagując tekst?

Aby redagowanie tekstu było skuteczne należy także wziąć pod uwagę kilka innych wskazówek. Duże znaczenie dla późniejszego poziomu czytelności tekstu ma to gdzie dokładnie będzie on opublikowany i w jakim celu np. inaczej będzie wyglądał tekst do publikacji naukowej, a inaczej na bloga, inne zasady weźmie się pod uwagę podczas sprawdzania tekstu przeznaczonego do publikacji w formie drukowanej, a inne, gdy zostanie on opublikowany w Internecie.

Kolejną kwestią jest upewnienie się, że tekst jest dobrze dopasowany do celu dla jakiego go napisano. W tym celu należy wziąć pod uwagę strukturę oraz treść. Poszczególne teksty rządzą się swoimi prawami, o istnieniu których trzeba mieć świadomość, przez przystąpieniem do redagowania.

Specjaliści zajmujący się zawodowo redagowaniem tekstów często zalecają, aby przed publikacją przeczytać swoje dzieło na głos. W ten sposób można usłyszeć jak ono brzmi i nanieść ewentualne poprawki. Często czytając po cichu nie zwróci się uwagi na kwestie, które będą bardziej widoczne przy głośnym czytaniu.

Przy redagowaniu tekstu można skorzystać z pomocy różnych internetowych narzędzi, które pomogą dopilnować wszelkich szczegółów. Mają one takie opcje jak np. policzenie ilości użytych słów oraz obecność słów kluczowych, automatyczna poprawa błędów ortograficznych oraz wskazanie miejsc, w których powinny się znaleźć przecinki i inne znaki interpunkcyjne, a także np. zaznaczenie określonej liczby nagłówków czy niwelowanie powtórzeń. Narzędzia tego typu zazwyczaj pokazują wyniki poprawności tekstu w procentach i sugerują co jeszcze warto poprawić. Jednak nawet najlepsze narzędzie nie może zastąpić sprawdzania i redagowania tekstu przez człowieka.

Dzięki właściwej redakcji tekstu znacznie poprawia się jego jakość, a także trafność. Warto więc pamiętać o kilku znaczących wskazówkach dzięki, którym tekst będzie poprawny merytorycznie i będzie brzmiał atrakcyjnie. W redagowaniu tekstów mogą także pomóc specjalne narzędzia. W całym tym procesie bardzo ważne jest jednak to, aby przechodzić od ogółu do szczegółu, aby nie przeoczyć żadnych znaczących błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy